Divadlo ve stodole

22.08.2023

Sezónu zakončíme v divadelním duchu. Ale poprvé se dočkají i dospělí! Divadlo Líšeň je nezávislé, experimentální divadlo, které pracuje s loutkami, maskami, objekty, pohybovou a zvukovou stylizací. Inscenace Divadla Líšeň procestovaly Belgii, Velkou Británii, Německo, Rakousko, Slovinsko, Maďarsko, Španělsko, Švýcarsko, Rumunsko, Francii, Itálii, Polsko, Turecko, Rusko, Ukrajinu nebo Slovensko a získaly řadu ocenění. K nám zavítají s dvěma inscenacemi.


Hle program:

16:00 Jezevec na borovici 

Tato japonsko-líšeňská fraška je inspirovaná starým japonským kaidanem o mocném strašidle. Původně hrůzostrašný mystický příběh posunuje do humorné roviny.Nejpříšernější proměny bájného japonského strašidla jsou zdrojem slasti pro vykutáleného vesničana prahnoucího po hororových zážitcích. Principy tradiční stylizované japonské frašky kjogen jsou předvedeny v groteskním pojetí a obohaceny kontroverzním domácím strašidlem z české historie.Délka představení: 30 minut

17:00 Čtení ukrajinských pohádek, mýtů a poezie s ukázkou hry na tradiční ukrajinský nástroj - okarinu.


19:00 Putin lyžuje 

Tuto jevištní reportáž o nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě na motivy textů zavražděné ruské novinářky, Anny Politkovské, uvedlo divadlo již před 13 lety. Zprvu měla hra podtitul "to, co nechceme vědět". Od začátku invaze v únoru 2022 ji uvádí s podnázvem "hra o zrození vraha". Putin lyžuje se hlásí k žánru dokumentárního a politického divadla. A naplňuje ho vskutku originálně: hraje se ve vojenském stanu a jedinou dekorací je psací stůl. Na něm, pod ním i v jeho šuplíkách se odehrávají tristní obrazy z dnešní Rusi.
Anna Politkovská se proslavila jako nebojácná novinářka, která psala o porušování lidských práv v Čečensku a o omezování osobní svobody v Rusku. Ve své poslední knize Putinovo Rusko obvinila ruskou tajnou policii z pokusu o návrat k diktatuře sovětského stylu.V zahraničí si svou prací získala velký obdiv a byla oceněna řadou prestižních cen. V její zemi jí bylo vyhrožováno, přežila několik pokusů o vraždu, především otrávení jedem. V říjnu 2006 byla nakonec zastřelena ve svém domě v Moskvě. Její vrah nebyl nikdy dopaden. Délka představení 60 minut.
Nepřístupné pro diváky mladší 12 let.

20:00 Beseda s Ritou Idou Kindlerovou,

českou ukrajinistkou a překladatelkou, která vystudovala ukrajinštinu a novořečtinu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Dle Národní knihovny České republiky převedla k roku 2017 jako překladatelka z ukrajinštiny do češtiny jak díla ukrajinských literátů, mezi které náleží Jurij Vynnyčuk, Oksana Zabužko, tak i ukrajinského arcibiskupa Svjatoslava Ševčuka nebo výtvarnice Oksany Buly.


Plně souzníme s vyjádřením divadla, že "je třeba vytrvat v pomoci Ukrajině až do jejího vítězství. Proto i my budeme v podpoře Ukrajiny pokračovat způsobem, jaký je nám vlastní – divadlem, zviditelňováním možností pomoci i finanční podporou."